14.12.2021 г.

Декемврийско бягство от работа, деца и котки!

На Никулден в лето 2021-во рано рано сутринта бягаме от Виена, децата и котките, за да проучим как се справят испанците в тези тежки Ковид времена като сме направили стройна програма (както винаги почти по часове) за обикаляне на популярни и не толкова забележителности в Мадрид, Малага и Гибралтар само за 6 дни. Пестим време като летим от Мадрид до Малага с вътрешен полет, че с влак отиде си един цял ден в съзерцаване по испанските баири или пазаруване на самолетни билети, ако евентуално нета в Андалусииските влакове е надежден.

Портата Puerta de Alcala

Мадрид ни посреща в не много топли обятия, мечтаех как ще се разсъбличам още в самолета, но 9те градуса на кацане ме върнаха ободряващо в реалността.

Пристигаме в центъра на испанската столица, където ни заблъскаха вълни от хорски тълпи. Митинг ли имаше?! Протест срещу ковид?! Не! Оказа се, че непланирано сме планирали едната си седмица ваканция в Испания, когато испанците също празнуват - денят на конституцията - 6.12, а 8.12 е католически празник - отново почивен. Очакваха ни няколко празнични дни с главни лица предимно испанци, чужда реч почти не се чуваше, много рядко дочувахме и английски.

Майстор на часовници с IIII

В сектора на търговията и услугите, хората масово не говорят чужди езици, информационни табели единствено на испански видях, доста не вежливо към антиполиглот като мен. В такива случаи помагат фри туровете, от младата 17 годишна венецуелка гид, научихме някои любопитни факти. Тя самата се е преместила със семейството си преди три години и сега е последна година в гимназията. Та, тя ни открехна, че мадритчани имат сантимент към часовникарството от древно минало, часовникът на държавната сграда пред километър "0" (мястото, откъдето отчитат разстояния до главни градове) на площада на слънцето е със сгрешена римска цифра IV, изписана като IIII. Тази грешка е коствала живота на майстора, а в последствие е станала символ на солидарност в бранша. Много часовници в цялата административна област са със същата “сгрешена” цифра.
Отседнахме на пъпа на слънчевия площад (Playa del Sol), който буквално е с форма на показало се на половина слънце на хоризонта. Едно от многото централни любими места на туристи и местни.

Градският символ на слънчевия площад

Според Гинес, в Мадрид се намира първият в света ресторант, където отбелязахме Никулден и допринесохме за известността му.
Тук се яде, постоянно се яде, по много се яде - това беше второто ни силно впечатление. Първото вече споменах - страстта на испанците да се тълпят по всяко време на денонощието. Най-живият град, в който съм била някога - хората са по улиците и заведенията нон стоп (не мога да си представя какво е в ситуация на не пандемия).

Градският транспорт е добре развит, с карта за цялата мрежа за няколко дни, която си взехме от летището успяхме да стигнем до крайни точки, за които нямахме време пеша - като стадиона, например.
Масово носят маски на открити места, какво остава на закрити - подобна дисциплина ме изненада приятно за този своенравно - свободно мислещ народ.
Раят на обувките е тук, искаше ми се да си напълня раницата, но се ограничих навреме до един нов чифт само. 

Традиционното им ястие е тапас - каквото се сетиш мажеш върху филия, с която да си захлупваш питието (наистина, така е тръгнала традицията им - захлупвали чаша вино с парче шунка, за да не се праши питието и като свърши да си го замезят барабар с полепналия прах). Няколко от комбинациите, които пробвах и ме грабнаха вовеки: черна филия, нескромен пласт крема сирене, конфитюр от ягоди, настъргани бадеми/кокос, живи ядливи цветя, семена; пълнозърнеста филия, отново нескромен пласт авокадово пюре с подправки, две кръгчета камембер - това цялото запечено до облизващо разтопено състояние на сиренето; същата филия, щедър пласт тартар сос, пушена сьомга. Най-долу за справка - галерия на гурметата ни :)

Най-многото хора на едно място по анцузи и маратонки не бях виждала из централните улици на столичен град, верно някои бяха с “официалните” такива. Дори на Сантяго Бернабеу имаше по-малко спортисти 😂 

Аз и компания :)

Ето какво видяхме конкретно и за какво бихме се върнали:
- Монумент на любимия ни Дон Кихот в компания на Санчо на площад Испания с цялата му компания, барабар със Сервантес.
- Изрисуваната от не безизвестния Франциско Гоя църка, където е и гробът му - San Antonio de la Florida. Място на което може да поседиш с часове без тълпи от хора и да компенсираш липсата на време за разглеждане на огромния музеят Прадо, ако основната ти цел е изкуството на Гоя, защото този музей си струва поне ден да му се отдели (ние не успяхме, оставаме го за следващо идване).

- Гледката към залязващото слънце от площата пред кралския дворец не е за изпускане. Дворецът е поредната постройка, доказваща безмислената амбиция за грандоманщина, с повече от 3000 стаи, и както обилновено се е случвало в далечното минало - поръчителя на обекта не доживява да види проекта си завършен.

Монумент на Гоя до църквата
- Площад Майор е най-голямата арена (всеки такъв площад се е използвал навремето за бой с бикове, а в днешно време за пазари и карнавали, шествия) с коледен базар и толкова хора, че се налага на полицията да прави еднопосочни коридори, за да могат тълпите от хора естествено да се изнизват из страничните улички.

- Разходката в розариума Rose Garden in Parque del Oeste се оказа великолепно бягство от тълпите хора по главните улици и музеите.

Мадридския Бъкингам

залез над Мадрид

- Безцелното обикаляне на хипстърския квартал Malasaña и Conde Duque ни натъкна на красиво изрисувани дувари и врати, малки уюутни кафенета, улични артисти, почти празни улици и много цвят.

цветно детство

улично изкуство

- В ранния предиобяд в четвъртък (работен ден) минахме през един от известните централни закрити пазари - Mercado de San Miguel (разбирай софийските хали в романтичен вариант), за да опитаме местния сладък специалитет чурос с течен шоколад. Този течен шоколад от детсвото ми, истински, плътен, буквално разтопен, а не разводнен. В не толкова далечен план запечатах редица местни, наслаждаващи се на чаша вино или ликьор от предиобедните часове. Весел народ, респект! 

за отскок от предиобяд - кой шоколад, кой вино

- Разбира се, задължителна спирка ни беше стадион Сантяго Бернабеу, който към момента е повече като строителна площадка, но това не им пречи да го ползват за тренировки, туристически турове, дори официални мачове. Гледахме любимите интеристи на Ники, които за съжаление паднаха с 0:2 от Реал Мадрид като домакини, но от емоцията на лицето му се убедих, че си струваше времето.

Сантяго Бернабеу

Мадрид ни хареса много, ще се върнем отново, за да продължим обиколката по музеите и останалите скрити съкровища, за които не ни остана време сега. Ще знаем, че има много хора и живот из централните райони.

километър "0"

гледам в бъдещето :)

пясъчен дворец

коледа в Мадрид

Със следобеден полет пристигнахме в Малага, където поне 10 градуса повече се усетиха още от гледката през самолета.

Зад всеки ъгъл ни дебнеше приятна изненада с улично изкуство или светлинно шоу, или друго. Трудно е да се определи къде точно е стъргалото, има много такива, осъзнах, че може да има още повече хора на едно място, само мащабът беше по-малък. За справка в Малага има около половин милион души (без туристите), а в Мадрид има повече от 5 хиляди души на квадратен километър, да не ви мъча - Мадрид е малко над 3 милиона души, а цялата област надхвърля 6м. 

- Най-главната улица в Малага, водеща от пристанището до главния площад, който навремето е ползван за арена е най-тържествено украсената с коледни светлини улица, която съм виждала някога. От няколко години бива украсявана в различни теми, като фирмата по украсата нашумява толкова много, че след Малага биват канени да украсят и Нюйорк. Още един повод на и без това гордите малаганци. 


- Катедралата в Малага е друго стъргало, поредната Саграда Фамилия, която е останала недостроена и така ще бъде - е грандиозна смесица на стилове. Разбираемо е - като е строена от стотици години, през които са се изредили поне три различни епохи на владение.
- Факти свидетелстват, че градът е основан преди 3 хилядолетия и от самото начало носи името си Малага, което наподобява на думата СОЛ на арабски. Твърди се, че именно заради високата стойност на солта и намерените залежи в близост, както и ценното географско разположение, арабските първозавоеватели са дали това име на града, което остава и до днес.
- Финикийците също имали пръст в кръщаването на града, защото за тях солта била парична единица. Потъркването на трите пръста (палец, показалец и среден) се използва както за демострация на пари, така и за потъркването на солта, за да се провери дали е достатъчно фина. Като се замислим на доста езици използваме фрази като “излезе ми солено тази екскурзия”, когато ни се струва доста скъпо. Изглежда, че има известна истина в някои от интересните истории, които чухме от местните.
- Хора на живота - най-важното за малаганците е да хапват, пият и танцуват. Заведенията през викенда бяха пълни на 100% през целия ден, през работните дни се запълват от ранния следобяд до малките часове. Музика звучи навсякъде. Няма да се очудя, ако вино и сангрия се лее и от чешмите им, маслини, тапас и морски деликатеси са на трапезата им още от сутринта.
- Роден град на знаменитести и повод за още гордост - Антонио Бандерас и Пикасо, имат своя отпечатък тук, в квартала Сохо се поставя театрална постановка с негово участие, а в центъра има и музей на Пикасо, който макар и само на 10 е избягал от града, но се твърди, че от балкона на жилището си е наблюдавал рисуващия си баща и оттам се е открехнал таланта му. Между другото - открих, че има човек с повече имена от Буда и това е имено Пикасо (Па́бло Дие́го Хосе́ Франси́ско де Па́ула Хуа́н Непомусе́но Мари́я де лос Реме́диос Сиприа́но де ла Санти́сима Тринида́д Кли́то Ма́ртир Патри́сио Руи́с и Пика́со). Често португалските или испански имена съдържат тези на повечето им роднини - традиция на уважение.
- Фламенкото, което гледахме в респорант Алегриа беше уникална наслада за всички сетива. Толкова различно от всички други танцови изяви, които сме гледали. Страст, ритъм, агресия, наслада, дисциплина, заедност - вплетени в едно всичките тези усещания се носеха във въздуха около трупата на сцената - Auténtico espectáculo flamenco). Беше чудесно място за посрещане на 41ият рожден ден на Николайчо.

Ще се върнем отново в този слънчев град, където Слънцето гостува в поне 330 дни в годината!

За един ден с кола под наем скокнахме да проверим популацията на макаците в Гибралтар.

Rock of Gibraltar

Зад мен е най-известната скала на полуострова, която може да конкурира успешно изкусен мравуняк заради тунелите под добре прикритата тревно - скалиста обвивка. Всъщност е най-силното оръжие и военна база в района с множество коридори и зали. А аз самата съм на испанска територия, ей там в подножието е граничната зона.
- 33к жители, като всички се познават най-малко по физиономия, ако не са роднини, 10-15к пътуващи работници всеки ден от Испания. Има смесено население (евреи, англичани, испанци и други), живеещо си в хармония.

- правителството плаща на младежите от Гибралтар, които искат да учат в университет в ЮК и три полета в годината, за да се прибират при семействата си. Образователната система е същата като в кралството.

- Гибралтарци с гордост разказват колко е яко да бъдат под крилото на кралицата.
- Испанци и гобралтарци си съжителстват в мир и разбирателство, макар и властите да създават често ситуации на стрес като - умишлено забавяне на граничния контрол от испанска страна, което неминуемо води до чакане с часове и забавя работния ден в Гибралтар. Хората биват уволнявани заради системно закъснение сутрин. Имало случай, в които испанци тръгват в 3.00 за работа, само и само да са в 8.00 на работното място, за справка ние като туристи минахме за по-малко от 3 минути.
- В Гибралтар има и е имало основно британска военна база, все още с действащи тюлени, зърнахме една подводница и няколко младежи, които спортуваха по хълма нагоре, който ние изкачвахме с туристически бус.
- Разходката в Гибралтар е възможна на собствен ход (9км отсечка), с лифт или с туристически бусове. В не натоварен сезон изглежда бусчетата са изгодни, платихме 38 евро за 1,5ч обиколка по основните спирки на хълма, билетите за всички входове, включително беседа, личен разказ на гида - Момо, испанец с три деца, щастливо женен за гибралтарка от 25г и няма намерение да емигрира.

аз и тя

Гибралтар е независима административна област под крилото на английската кралица. Повече от два века Англия удържа политическите апетити над тази територия и я запазва за себе си, заради стратегическото си местоположение.

- Пистата на единственото летище в района е пешеходна зона със сфетофар, който спира пешеходците, когато ще каца/излита самолет.
- Т.к. след брекзита, ЮК се отдели от ЕУ, има роуминг - внимание, високи такси на мобилните услуги са твърде вероятни!
- Причина да се върнем би била да похапнем фиш&чипс и да навестим косматите другари в почти естествената им среда. 

Основните забележителности, които ние обиколохме:
·       Euro point - най-южната точка на стария континент, ясен визуален контакт с Мароко отсреща, лобното място на разбил се малко преди втората световна война полски самолет.
·       Пещерата на свети Майкъл (Михайл - вероятно), която е служела също като укритие по време на втората световна война. Превърната е във вълшебно място за концерти, сватби и други празненства, а в обикновените дни - атракция за туристите с великолепно светлинно музикално шоу, където се откриват невероятни картини сред пещерния небосклон от образования, оживяващи пред очите на туриста и се загнездват във въобажението.

светлинни пещерни картини

· Разходка в небето (Skywalk) - стъклена платформа, издадена във въздуха, изградена преди 20на години, с гледка към целия полуостров. 

тунел от WW II под нозете на макаците
· Едно от хранилищата на маймунките макаци, пренесени от Мароко с основната цел да допринесат за атрактивността на района преди 50на години. Към момента са се размножили многократно и са около 300, разделени на 5 групи. Сравнително спокойни и дружелюбни са, забранено е да се пипат и хранят, глобите са от порядъка на над 2000 паунда за нарушители.
·Подземните тунели, служили предимно за военни цели са под целия хълм. Малко по-надолу по хълма има и такива от втората световна война, в които са запазени множество автентична екипировка и оборудване от войната, включително оръдия, медицински център, дори превозни средства.



Тази една седмица беше истинска наслада за очите и небцето. 

Мамо и свеки, не ни мислете, хранехме се добре и пълноценно :)

вечеря в beach bar Ojala, Мадрид

Никулден в Ботин, Мадрид

толумбичка в боза, примерно :)

чурос в течен шоколад, ямииии

домашно гурме след мач на живо

късен обяд в Малага до амфитеатъра


предястие на следобедната закуска

закуска в Малага

следобедна закуска на слънчевия площад в Милано

41 РД Ники, вечеря в Алегрия, Малага

това е закуска!!! (salvador bachiller tee room)

вечеря до катедралата в Малага

закуска в Salvador bachiller tee room Милано

закуска в Мадрид в случайно кафене

късна вечеря в Малага




1.11.2021 г.

Египет с деца - мисия възможна

 Планираме посещение в Египет повече от 10 години. Бяхме с единия крак в самолета, когато през 2011 започна Египетската революция и затвориха границите, свален е президентът Хосни Мубарак, управлявал 30г Египет към упадък и корупция. За съжаление следвашият 4 годишен режим не е по-читав, на власт идват ислямисти, които съсипват голяма част от историческото богатство на страната.
Слава богу, към днешна дата духовете в Египет са се успокоили и туризмът отново е основна двигателна сила на страната, макар и последните две години да е силно засегнат от Ковид пандемията. 

поздрав от египетско дете
След неуспешните опити да се доберем до Египет, ето ни вече натоварени в чартъра, двете семейства (Николови и Захариеви) с общо 4ма подрастващи младежи, една леля и една баба на борда. Възползваме се от есенната ваканция на малчуганите и потегляме от Виена към София с късен полет на 22 Окт, за да отпрашим рано на 23 Окт за Кайро, където пихме по една наздравица за мама. 
Кайро ни посрещна с време за къси панталони и тениски, сменихме тоалетите още на летището и драснахме веднага по забележителности. И в най-смелите си планове не очаквахме колко динамичен ден ни очаква. За справка, пътуваме с органицирана екскурзия от България по програма София-Кайро, Кайро - Хургада, Хургада-Кайро. Държахме изключително много да видим и Кайро и да имаме морска ваканция в едно. 

Кайро!

гладно египетско дете
Кацнахме на 23Окт 2021 в 10.30 на летището в Кайро, след час-два лутане (визи, документи, преобличане, багажи) потегляме с организиран автобус към пирамидите. На излизане от летището ни посреща гледка от посрещачи, зяпачи и таксиметрови шофьори, залепнали на стъклените врати като ваденки. Смес от чувства забошува в нас, нотки на предпазливост и инстинктивно грабване на две детски ръчички в моите, усещане за популярност и червен килим ли, кво ли, или просто това си е в реда на нещата - да те оглеждат любопитно и настоятелно и междувременно да си гонят ежедневните задачи. 
Кайро - типична столица от третия свят, преобладаващият цвят е на пясъчен прах, туристите са приемани като ходещи банкноти, навлизането в личното пространство е балансирано, мъжкото присъствие по улиците и площадите е повече от 90%, жени даже по балконите рядко мяркахме.
Жените обикновено не работят. Гледките на бедност са масов пейзаж.
Жилища в Кайро

Незаконни постройки помещават по-голямата част от населението в най-бедните квартали като Гиза, където се намират трите най-известни пирамиди в света. Това по себе си е дисонанс - целият свят се извъртява да дойде да види това седмо чудо на света и инвестира туристическия си бюджет, който потъва нейде в небитието, и инфраструктурата не само си остава същата, а и не се подобрява. Типично за подобно общество, управлявано през малкия екран - на всеки балкон и керпичена колиба сателитната чиния е задължителен аксесоар. Полицейското присъствие е забележително, едно от първите определения, чути по адрес на Египет е, че е полицейска държава. 
Имат иначе и хуманни закони, като - забрана за събаряне на незаконните постройки (разбираме люлински 5-6етажни блокове), докато доброволно до последния живущ не напусне. Дотук с хуманността. Много от постройките са под санитарния безопасен минимум на живеене, като  всеки покрив бива използван за обор, където отглеждат добитък, включително и кокошки. Като цяло животните имат широк мироглед с гледките от високо, макар и пътешествието им да е с еднопосочен билет към горните етажи.
Смог, надвиснал над пясъчни незаконни постройки, търкалящи се в прах и мръсотия деца, които би следвало да са на училище (неделя е работен/ учебен ден. Тук по подобие на арабския свят почивните дни са петък и събота), бездомни кучета тук-там и многолюдно мъжко присъствие по улиците - това е първото ми впечатление от столицата.

Пътувахме около час и ето ни пред единственото оцеляло до днес седмо чудо на древния свят - Пирамидите в Гиза. Три все още оцелели, благодарение на благослонния климат в района, където вали максимум 2х в годината, ако въобще.
гледката от ресторанта в Гиза

Има и три малки почти разрушени пирамиди. Най-голямата Хеопсовата пирамида е в почти съвършена форма, дори е запазен вътрешният й коридор към тържествената зала с гранитен гроб. Дали въобще е била предвидена за гробница на Хеопс и построена около 2500г преди Христа - ще остане вечна загадка, няма категорични факти, в никоя пирамида не са намирани мумии на фараони.
Като си в Египет, придвижвай се като египтянин!

Пирамидата е висока 138м и до 1300г след Христа е била най-високата постройка в света. 
тунелът в Хеопсовата пирамида


След бърза обиколка на четирите й страни, сочещи всяка географска посока и бясно изкачване и спускане пълзешком на вътрешния тунел, драснахме към сфинкса, който гордо е обърнал гръб на пирамидите и кротко наблюдава суетата на хората, обърнат на изток. Твърди се, че лицето на сфинкса е патронът на втората по големина пирамида - Хефрен, син на Хеопс и баща на Микерин - патронът на най-малката от трите запазени пирамиди. Хефреновата пирамида е втора по големина, но е построена на 10м платформа, поради което изглежда по-висока от тази на бащата фараон, явно че е имало борба за надмощие в тези роднински династии.
Сфинксът е с тяло на лъв и глава на човек, символизирал фараона на Древен Египет като въплъщение на бога на слънцето, затова гледа на изток. Сфинксовете са популярен аксесоар в повечето храмове в Египет, но най-известният е този до пирамидите в Гиза. След кратко съзерцаване в творенията на древните египтяни направихме един бърз тигел през магазин за папироси с демонстрация как се произвеждат и по тъмно се прибрахме в хотела за вечеря и нощувка. 
Симеон изучава папироси

Ден 2 в Кайро посветихме на Египетския национален музей, в който са съхранени завидно много древни факти за пре-богатата стара история на тези земи. Пълният комплект от съкровища и предмети, намерени непокътнати в гробницата на Тутанкамон го оставят в историята като най-известния фараон в световната история. Той е умрял само на 18 години и има най-краткотрайната власт с не особено блестящи изяви, но остава в историята именно благодарение на богатите исторически находки открити в гробницата му, където са открити също и мумиите на тъща и тъста му. Съкровищата, вещите и стенописите са обогатили нейзмерно много египетската история и са открили нови хоризонти за проучвания на археолозите. Този музей си струва посещение и разходки за поне цял ден. Мумифицирани животни, саркофази, статуи, рисунки, стенописи, неимерно богатство. Любопитен факт е, че всички исторически рисунки, свидетелстват, че фараоните са били с идеални фигури на гръцки богове, жените задължително стройни и по-ниски от мъжете. Действителността, доказана от ръкописите е (фараонските писари е трябвало да описват денонощно битието на господарите си, водили записки за всеки техен ход от колко пъти по каква нужда са ходили до тоалетна, кихане, дори въздишка), че често са били с редица малоформации, в следствие на кръвосмешенията в рода, само и само да се запази благородната кръв. За сведение Тутанкамон е бил силно разкривен с удължена глава и ръце до коленете.

мумията на тъста на Тутанкамон

Следобяда отпрашихме към Хургада, за да стартираме морската си ваканция. Пейзажът е пустинен, за разнообразие от време на време по трасето се мяркат канари от песъчливи скали или скалисти планини. Зеленото или плодородните райони в Египет са тези, разположени по поречието на р. Нил (до 10м дълбочина почвата е раждаща), където препитанието е от селскостопанство. Най-доброто манго идвало от Египет, интересно че нямахме шанс да го опитаме, нито ресторантите, нито в хотелите ни предложиха. На картата ясно се откроява единственият зелен цвят сред пущинака около реката. В градовете има сигурно 30/100 на глава от населението легнали полицаии, поне са маркирани с цвят. Толкова много само в Гватемала съм виждала, които даже не са маркирани и изненадват болезнено и скърцащо.
В Египет мюсулманството преобладава, но има и християни. Единственият християнски празник, който се празнува като национален е Коледа на 7 януари. 

Хургада и Луксор!
Настанихме се по тъмно в хотел Белажио, чието лоби ни впечатли силно с лукс и грандоманщина, и ни зареди с високи очаквания за престоя ни. Очакванията ни бавно започнаха да се топят с напускане на лобито и се изпариха съвсем като си видяхме стаите, но това преживяване ще намери слава в някоя статия за оплакване от туристическите услуги на Абакс и Хермес, няма да замърсяваме въздуха на този пост :). 

Кратък сбор от интересни наблюдения и факти:
- фалафели се сервират само за закуска и бях принудена да си правя арабски сандичи за предиобедна закуска :) не питайте този all inclusive къде ми залепна :))
- египтяните закусват и обядват скромно за сметка на вечерята, в почивните дни трапезата им е значително по-богата
- розе по египетски или по тарикадски в хотела - смес едно към гьотуре червено и бяло вино ;) 
- пазаренето е национален спорт, задължително практикуван дори в магазини и аптеки, примерно
- светофарите често ги мислят за маркировка на пътя и съответно не спазват светлините
- очакват бакшиши, дори само като ги заговориш, нелепо е направо
- пирамидите всъщност не са гробници 
- котките са били свещени животни, навремето хората са си избръсвали веждите в знак на скръб, когато котките им умирали
- Египет се смята за една от най-старите туристически дестинации на Земята
- наслада за сетивата беше да гледаме египетски традиционен танц, изпълнен от дервиш,


за мен е новост, че дервишите, които са последователи на суфизма имат такава публичност и богата носия. този човек се въртя в кръг минути нон стоп, направо си е роден пилот :) 

Луксор - по стъпките на фараоните!

От Хургада направихме еднодневна екскурзия до една от древните столици на Египет, където се съхранява не малко от историческото богатството на страната.

добре дошли в Луксор

Луксор носи името си от римския корен “луксо”, който означавал храм. Когато е населен за първи път, след древността - спечелил името си заради най-многото и големи храмове на територията си.
гледка към Нил от ресторанта в Луксор

Местните твърдят, че храмът на Амон-Ра в Карнак (укрепено селище край Луксор) е най-големият древен храм/ музей под открито небе в целия свят. 
сфинксове пазят входа на Амон-Ра в Карнак

Стартирахме с обиколка по стъпките на боговете Амон Ра - богът на слънцето, синът му Хонсу - богът на Луната и жена му Мут - царица на боговете и майка на фараоните. 
коридор в гробницата на Рамзес III

саркофаг в гробница
В долината на царете до момента са открити повече от 60 гробници, между които на всички от династията Рамзес (1ви до 11ти, само на 8ми все още липсва), също и най-ценната досега находка - тази на Тутанкамон. Съкровищата, вещите и стенописите са обогатили неизмерно много египетската история и са открили нови хоризонти за проучвания на археолозите.
гробницата на Тутанкамон с мумията му

Долината на кралете първоначално е била населена от християни, избрали тежко проходимата местност за убежище и скривалище от римляните. По време на пребиването си там са започнали да откриват важни факти за наличието на неизменни исторически богатства под нозете и колибите им, които са предавали от поколение на поколение чрез митични приказки и легенди. Едва през 1822 е открита първата фараонска гробница, която предвкусва последващи важни открития. 100г по-късно на късмет е открита и гробницата на 18 годишния фараон. Има вярване, че на всеки 100г в Египет се случват велики открития. Ще тръпнем в очакване какво ще е откритието на идната 2022 година :)

Откритите гробници са богато изографисани със стенописи и фрески, някои имат до над 130 подземни тунели от 500м и повече. Грандиозни каменни саркофази са съпровождали височайшите особи в отвъдното. За щастие фараоните са се усетили навреме и са се отказали от приживе погребване на цялата си армия от слуги и любими хора, слугите са оставали в служба на следващия владетел, а умрелият си е оставал само с неодушевените си любими вещи. Посетихме и храмът на любимата жена фараон от древен Египет Хатшепсут (хот чикън суп за по-лесно, както ни обясни Аш - местния ни гид :)) - едно от забележителните места в Луксор. Строен в продължение ма 22 години, колкото е било и владението й, този храм оставя също много факти. 

Царица Хатшепсут позира с Елен и пазител на храма

кифлички

По подобие на предшествениците си, нейната фигура е най-многократния декор, място за душевен покой и вдъхновение, в което тя е инвестирала много енергия. Не е ползван за живеене, храмът е бил средство само за уединение. Във всеки подобен храм има параклис с олтар, сочещ по подобие на християнските на изток. Стенописите и фреските наподобяват библейските, но в египетски мотиви. 

Хургада!

Хургада е изключително разтегнат град на площ, предимно първа и втора линия хотели по брега на Червено море, светът в обятията на хотелните комплекси и извън тях е в тотален дисонанс. Разходка до стъргалото на града не е задължителна, но при всички случай придава допълнителен цвят за впечатлението от бита на местните. Представете си Слънчев бряг в троен размер блясък, шум и мръсотия по улиците. Хапнахме в ресторант Моби Дик превъзходна местна кухня, камилското под форма на пържола и гулаш беше с интересен вкус. 

наздраве от Моби Дик

Несъмненото богатство на крайморските селища е възможността за опознаване на рифовете в  червеноморското дъно.
напът за Райския остров

Шнорхелингът и гмуркането ще останат сред най-ярките и хубави преживявания от Египет.

кифлея като Кейт Уинслет :)

Прекарахме на яхта почти целия ден с престой за 2часа на Райския остров и две спирания за шнорхелинг.
Борис медитира от кеф и удоволствие

Имах усещането, че са ме пуснали в най-богатия аквариум, а бях в открито море. Рибки, окрасени от целия спектър цветове се закачаха с нас и ни подканваха да се впускаме след тях сред тесните пролуки между шарени корали.
Преди да преоткрием червеноморския риф отблизо бях убедена, че толкова много цвят може да се намери само в нарисуваните индийски мандали. С радост бихме повторили и потретили, за да се полюбуваме отново на прекрасното морското дъно. Ей такива широки усмивки заредихме, за да ни стоплят дълго в студените зимни дни! 
Симеон хитрува

Ники позира

Борис се забавлява


Мишо се усмихва

Симона щастлива

Борис хитрува

Елен сияе

баба Гина се фръцка

запечатваме щастието и слънцето на този ден в сърцата си

Благодарим ти великолепен морски свят в Червено море!